FAQ

1. Čo je CrossFit?

Crossfit je fitness program vyvinutý Gregom Glassmanom, ktorý sa vyvíja už niekoľko desaťročí. Je špeciálne navrhnutý na zlepšenie celkového fitness levelu a zdravia.

CrossFit je druh cvičenia, kde sa cviky neustále obmieňajú a sú často vykonávané vo vysokej intenzite, avšak piliere CrossFitu ostávajú naďalej základné silové cviky ako sú drep a mŕtvy ťah.

CrossFit je spojenie sily, vzpierania, gymnastiky, aeróbneho a anaeróbneho cvičenia. Možno to znie strašidelne, ale práve to je jedna z vecí, čím je CrossFit tak výnimočný. Každý máme radi niečo iné, avšak učiť sa základné pohyby z mnoho odvetví športu je veľmi zaújimavé.

2. Musím mať športovú minulosť, aby som mohol prísť na Váš tréning?

Samozrejme, že nie. Práve preto máme v našom gyme Beginner tréningy, ktoré majú slúžiť práve pre tých, ktorí neovládajú základné pohyby. Tréner poctivo vysvetlí techniku každého cviku, pričom samozrejme začne od tých základných a postupom času sa tieto cviky stanú pre teba samozrejmosťou.

Ak nevieš, či ovládaš primárne cviky je, a bojíš sa prísť hneď na pokročilých, stačí ti navštíviť Beginner tréning a nemusíš sa báť, že ak ovládaš drep, tak ti ho niekto bude 15 minút vysvetľovať. Tréner odhadne tvoje schopnosti a na základe nich ti tréning samozrejme upraví, aby si sa nenudil.

3. Pre koho je CrossFit vhodný?

CrossFit je vhodný pre každého, či už si dieťa, mladý alebo dospelý. Môže ho robiť atlét ako mimosezónnu prípravu, ale aj človek, čo nikdy predtým necvičil.

Samozrejme, že na základe tvojej zdatnosti sa tréningy budú líšiť. Je tu mnoho cvikov, ktoré sa človek musí naučiť, avšak nikde nie je napísane, že musí ovládať všetky naraz. CrossFit sa dá opísať aj ako dlhá cesta, ktorou si človek kráča a deň čo deň sa učí nové veci. Zlepšuje svoju kondíciu, stáva sa silnejším, mobilnejším a vďaka komunite, ktorá sa v gyme nachádza, tam človek začne chodiť rád a berie to vo väčšine prípadov ako príjemne strávený voľný čas pred/po pracovnej dobe.

Taktiež aj pre malé ratolesti sa dá vymyslieť taká kombinácia cvikov, pri ktorích budú pracovať len s váhou vlastného tela a dokonca im to pri dobre vymyslenom tréningu môže prísť ako hra. Ani starší sa nemusia báť ku nám prísť, predsa tréner je tam na to, aby dohliadal na správnu techniku a poprípade uľahčil cviky, aby sa človek zbytočne netrápil na úkor prevedenia cviku.

4. Som atlét/bodybuilder a chcel by som doplnkovo cvičiť CrossFit, aby som zlepšil svoj výkon, je možné mať aj individuálne tréningy ?

Hokejista, basketbalista, futbalista, zjazdár, ... Je jedno aký šport ovládaš, ale ak sa tomu venuješ a chceš v tom byť dobrý, tak určite vieš, že len samotný šport nestačí. Treba ovládať základné cviky, vďaka ktorým vybuduješ výbušnosť, vytrvalosť, silu a obratnosť a ktoré ti zaručia tvoj osobný progress.

Na začiatok môžeš chodiť na tréningy, ale je tu aj možnosť osobného prístupu, kde sa výber cvikov primárne zameria presne na tie cviky, ktoré ti zaručia zlepšenie sa. Stačí sa informovať u nás v gyme a dohodnúť sa na osobných tréningoch poprípade skupinových lekciách vášho týmu.

Cvičíš v posilňovni a chcel by si zaradiť aj iné cviky? CrossFitove tréningy slúžia ako vynikajúci doplnok popri silových cvičeniach, a dokonca v gyme nájdeš všetko potrebné zariadenie na to, aby si si kvalitne odcvičil aj svoj tréning, nikto ti nebráni cvičiť tu to, čo ty sám chceš.

5. Som rodič a rád by som chodil na tréningy, môžem tam prísť aj s dieťaťom?

Samozrejme, že áno. Tréningy niesú dlhé a gym je dosť veľký na to, aby Vás mohlo dieťa počkat, poprípade ak bude chcieť, môže si aj zatrénovať nejakú upravenú verziu. V budúcnosti dokonca pripravujeme špeciálne, paralelné tréningy s tými normálnymi, ktoré zabavia Vaše deti pokiaľ Vy si bez starostí odcvičíte. Vek pre bezplatný vstup dieťaťa sa vzťahuje do 12 roku dieťaťa (mimo tréningov určených špeciálne pre deti), dieťa staršie ako 12 rokov je povinné zaplatiť vstupné, ktoré mu vyplýva z člesntva v gyme. Treba brať na vedomie skutočnosť, že počas klasikých crossfitových tréningov neručíme za bezpečnosť vášho dieťaťa a v prípade úrazu je zodpovedný plným rozsahom rodič prípadne osoba za neho zodpovedná, nakoľko táto hodina je odporúčaná len pre osoby staršie a skúsenejšie. Do tohto veku (pod 12 rokov) odporúčame dieťa prihlásiť na tréningy, ktoré budú určené len im a bude na ne dohliadať kvalifikovaný a certifikovaný tréner. Tento projekt spúšťane na jeseň v roku 2018 a bude to veľká pecka!

6. Pomôže mi CrossFit schudnúť a zlepšiť životný štýl?

CrossFit je cvičenie, ktorým dokážeš spáliť neskutočne veľa kalórií, avšak aj tu platí, že len cvičiť nestači. Určite to je ale je vynikajúci spôsob, ako schudnúť a vďaka pohybu aj zlepšit svoje celkové zdravie. Už po krátkej dobe cvičenia sa budeš cítiť vitálnejší, pevnejší, mobilnejší a ak si dáš pozor na tvoj jedálniček tak určite aj chudší.

7. Potrebujem nejaké špeciálne oblečenie a obuv, aby som mohol cvičiť CrossFit?

CrossFit nie je náročný na doplnky a oblečenie, ako iné športy, kde potrebuješ špeciálnu výbavu, najmä nie vtedy, ak to budeš robiť pre zábavu.

Môžeš to prirovnať ku obyčajnému fitku, kde potrebuješ nejaké pohodlné oblečenie a topánky určené na tréning. Samozrejme ako aj vo fitku, aj tu sa môžeš sa vyhrať s módou, značkami, farbami a špeciálnymi doplnkami, ktoré ale niesú nevyhnutnosťou a je len na tebe, či ich budeš chcieť.

Ak ťa zaujíma, čo by si si mohol zakúpiť, pozri si napríklad obchod www.powerwear.sk, ktorý ti dá predstavu o tom, čo by si do budúcnosti mohol chcieť.

8. Potrebujem nejakú špeciálnu suplementáciu, ak sa rozhodnem cvičiť CrossFit aktívne?

Toto je len na tebe a na tvojich osobných preferenciách. CrossFit sa v tomto nelíši od iných športov, avšak ak sa ho rozhodneš robiť aktívne a chceš mať súťažné ambície, tak sa tieto tréningy stanú pre telo náročnými a regenerácia je nevyhnutná. Primárnym cieľom bude kvalitná strava a dobrý spánok, avšak ľudia na vysokej úrovni často majú nejakú suplementáciu Samozrehme hovoríme o klasických doplnkoch ako sú nakopávače, kreatín, aminokyseliny,...nič špeciálne, čo by si nepoznal, ak si sa o suplementáciu v minulosti už zaujímal. Na internete nájdeš mnoho článkov a samozrejme ti odpovie na tieto otázky aj tréner v gyme.

9. Mám problém s kolenami, poprípadne s inou časťou tela. Môžem prísť na tréning a upraviť si dané cviky podľa potreby?

Mnoho ľudí si myslí, že ak má problém s kolenami, už nikdy nemôže drepovať, a ak má problém s ramenami, už nikdy nebude môcť nadhodiť niečo nad hlavu. Paradoxne ti základné cviky, ktoré sú prevedené technicky správne pomôžu v rekonvalescencii a dokonca môžu túto bolesť natrvalo odstrániť.

Nebudeš prvý ani posledny, ktorému by tieto tréningy pomohli, tak sa neboj a hlavne o svojom probéme nezabudni povedať trénerovi, aby si nešiel skrz bolesť. Všetko to je len o vzájomnej komunikácii a dohode.

10. Aké je vybavenie Vášho gymu?

Máme bohato vybavený gym, v ktorom sa nachádza:

  • AirBike, SkiErg
  • kotúče, dumbells
  • bands,...

Nezabudni si pozrieť našu fotogalériu, v ktorej uvidíš priestory gymu v plnej kráse.